top of page

Peří, co je peří?

"Peří nechci, protože peří nehřeje když zmokne. Navíc dlouho schne. Raději si koupím syntetickou bundu". Každý materiál má nějaké pro a proti. Bavlna je příjemná, ale když zmokne, tak je z ní mokrý hadr. Syntetika rychle schne, ale smrdí. Vlna nesmrdí, ale je těžká. Pojďme se tentokrát podívat na peří, jak funguje a jaké má výhody.

Peří je izolační materiál, který je nepřekonaný! Samozřejmě z určitého pohledu a to v poměru zbalitelnost /hmotnost/ objem. Není však peří jako peří. Záleží na spoustě dalších aspektů, které určují, jaké vlastnosti bude bunda nebo spacák mít. Na první pohled mohou vypadat čísla a parametry stejně. V čem se ale liší? Podle čeho vybírat? Jak funguje teplo?

Nejprve si řekněme, jak peří funguje. Připomeňme si, že vás nehřeje materiál. Hřeje vás vámi vyhřátý vzduch. Mezi peřím jsou vzduchové kapsy, které vyhřejete a ty vás izolují. Důležité je, aby nedocházelo k cirkulaci a teplý vzduch zůstal v dané vzduchové kapse. Kdyby docházelo k cirkulaci, ztráceli byste své teplo. Peří vytváří nepravidelné přepážky a vzduch zůstává ve svých kapsách - necirkuluje.


Plnivost

Jinými slovy bychom řekli "načechranost" peří. Jednotkou je cuin /oz-cubic inches- kubický palec / unce. Plnivost peří se měří ve válci s průměrem 284 mm. Dovnitř se vloží 1 unce prachového peří, tzn. 28,4 g. Peří se zatíží závažím o hmotnosti 92,25 g (EU norma). Po jedné minutě se změří hodnota objemu peří ve válci. Proto dbejte nejen na množství peří, ale také na plnivost.


Zde video o tom jak se měří plnivost peří


Prachové peří

Obsah prachového peří se měří jako poměr čistého prachového peří k pírkům – např. 80/20, 90/10, 95/5. Nedá se říct, že čím víc prachového peří, tím lepší oblečení nebo spacák. Záleží na dalších parametrech a velké množství prachového peří může být občas k neprospěchu produktu. Je však již zjištěno, že ideální poměr prachového peří začíná na 80/20. U některých položek je lepší i vyšší poměr - u jiných zase nižší poměr. Prachové částice nám zajišťují tepelnou izolaci. Malé procento celých pírek, popřípadě brků s částí peří zajistí dobré mechanické vlastnosti jako je objem, tvarostálost a schopnost rychle se načechrat.1 gram prachového peří se skládá z 500-1000 malých chomáčů, podle jejich velikosti.


Jakého zvolit ptáka?

Často je upřednostňováno husí peří před kachním. Rozdíl je jeden. Husí peří má ve své struktuře dutinky, tedy další vzduchové kapsy. Jak jsem již psal výše, hřeje vás vzduch, ne materiál - respektive nehřeje, ale izoluje. Lidé mají tendenci preferovat typ peří podle ptáka, než ostatních vlastností. Proto sledujte spíše plnivost. To je ten parametr jak moc se bunda nebo spacák nafoukne. Peří je minimální a dá se jednoduše zmáčknout. Čím vyšší je číslo plnivosti (cuin), tím víc se peří nafoukne a čím víc se nafoukne, tím budete mít v produktu více vzduchových kapes - a opět připomenu, izoluje vzduch a ne materiál. Kromě plnivosti je důležité i množství peří. Ale prakticky může nastat situace, že bunda s husím peřím (pro veřejnost lepším peřím), které bude mít plnivost 600 cuin a bude v ní 225 g peří bude mít horší izolační vlastnosti než bunda s 200 g kachního peří a s plnivosti 750 cuin. Samozřejmě jsou důležité také další aspekty, jako je materiál, komory a švy. Každopádně dbejte raději na další parametry, než je druh ptáka.


Materiál

Berte také v potaz vnější a vnitřní materiál. Je důležité, aby materiál byl větruodolný, ale zároveň prodyšný. Pokud je vnější materiál větruodolný, nevyfouknete si vyhřáté teplo. Vše zůstane v bundě a budete v teple. Zároveň je důležité, aby byl materiál prodyšný. Pokud není, bude peří vlhnout. Když peří vlhne, tak se začne na sebe vzájemně lepit. Částečné navlhnutí je k prospěchu, protože se vytvoří "membrána", která bude lépe izolovat, ale jen do určité míry. Zároveň ztrácíte i vzduchové kapsy a vzduch začne pomalu cirkulovat. tím pádem bude bunda hůře izolovat a navíc je peří vlhké a voda vede rychle teplo. To způsobí, že izolace bude horší a začnete ztrácet teplo. Materiál by měl být i dostatečně hustě tkaný a dobře šitý, aby peří neunikalo.


Poměr prachového peří

Poměr prachového peří a pírek. Prachové peří je jen jakoby chlupaté smítko bez pevné konstrukce a pírko je vlastně klasické peří. Oba druhy jsou však důležité. Peří má pevnou konstrukci a brání cirkulaci prachové peří. Prachové peří je lehčí, a má výrazně více vzduchových kapes. Poměry jsou různé a každý ocení jiný poměr podle aktivity.


Impregnace peří

Kvůli navlhání se peří impregnuje různými způsoby. Některá impregnace je trvalejší a jiná je krátkodobá. Na to si dávejte pozor. Péřové věci s membránou používejte opravdu při nepotivých aktivitách. Proč? Protože membrána má horší prodyšnost a pokud použijete péřové věci při dynamických aktivitách, kde se budete potit ,zamočíte peří zevnitř.


Konstrukce komor

V neposlední řadě je důležitá konstrukce komor a to jak u oblečení tak spacáků. Záleží na velikosti, tvaru komor, švech. Ve špatně zvolených a velkých komorách může cirkulovat vzduch a izolace je takto zhoršená. Jsou různé komory:

  • lichoběžňíkové komory

  • prošívané komory

  • trojúhelníkové komory

  • zkosené komory

Nejlepší izolaci mají trojúhelníkové komory, protože v nich dochází k nejmenší cirkulaci peří. Přes takzvané studené švy uniká teplo nejjednodušeji. V podstatě je látka prošitá a v místě švu není žádná izolace - až na prošitou látku. Takzvané teple švy jsou v posunuty přes sebe. Šev je chráněn izolace vedlejší komory. Tím budete ztrácet méně tepla a bunda nebo spacák bude lépe izolovat.


Nezapomeňte, že peří je živočišný materiál stejně například jako je vlna nebo vlasy. Vlasy jsou silnější, když jste v dobrém psychickém stavu, dobře se stravujete a když se cítíte dobře. Stejně je to i s peřím. Proto Moutain equipment volí takové farmy, kdy je k živočichům přistupováno s ohledem a kvalita chovu je na velmi vysoké úrovni. Peří je proto kvalitnější a zachovává si své vlastnosti po mnoho let. Díky tomu může výrobce Mountain equipment nabídnout 10letou záruku na péřové spacáky a to i na to, že bude spacák po celou dobu stejně izolovat. Jistotu, že peří dosahuje dané kvality, odkud je a jaké má parametry si můžete ověřit díky jedinečnému kód, který je na každém produktu - Down Codex.

Zkuste se zamyslet, na jakou aktivitu hledáte péřovou bundu, jestli je péřová bunda to, co hledáte a jak ji chcete používat. Nebo co preferujete u spacáku. Jestli je pro vás důležité teplo, sbalitelnost, hmotnost a dlouhá životnost. Pokud chcete bundu na aktivnější pohyb (budete se hodně potit) a celodenní nošení, zvažte, jestli není pro vás lepší varianta syntetická zateplovačka.

No a pokud pořád nevíte, tak není nic jednoduššího, než nám zavolat nebo napsat.


Comentarios


bottom of page